Laconia

Ocean Atlantycki, 230 mil na północny wschód od wyspy Wniebowstąpienia

Brytyjski luksusowy statek pasażerski (19 695 BRT) towarzystwa żeglugowego Cunard White Star. Po wybuchu wojny przekształcony w transportowiec wojska. 1 września 1942 r. Laconia opuściła port w Durbanie i skierowała się do Kanady. Na pokładzie statku znajdowało się 1812 włoskich jeńców z dywizji "Coesensa" eskortowanych przez 103 polskich podchorążych, 268 brytyjskich żołnierzy oraz 80 kobiet i dzieci; załoga Laconii liczyła 469 marynarzy. W sumie na statku przebywały 2732 osoby. 12 września transportowiec został wykryty przez niemiecki okręt podwodny U-156 (kpt. Werner Hartenstein). O godz. 22.07 U-boot odpalił dwie torpedy, które po 3 minutach trafiły w Laconię. U-156 wynurzył się obok tonącego statku i dopiero wtedy Hartenstein zorientował się, że wśród rozbitków jest wielu Włochów. U-boot wziął na hol kilka łodzi ratunkowych i zaczął ciągnąć je w kierunku afrykańskiego wybrzeża, wzywając jednocześnie otwartym tekstem wezwanie o pomoc (Laconia zatonęła w pozycji 5°10' S i 11°25 W). Na miejsce katastrofy podążyło kilka U-bootów, które włączyły się do akcji ratunkowej. Na pomoc rozbitkom wyruszyły także okręty rządu Vichy (najwięcej Polaków uratował francuski lekki krążownik Gloire). 16 września o godz. 11.25 nad holującymi szalupy U-bootami U-156, U-506 i U-507 pojawił się amerykański bombowiec typu Liberator z 343 dywizjonu USAF bazującego na Wyspie Wniebowstąpienia. Samolot, nie zważając na flagi Czerwonego Krzyża rozciągnięte na okrętach, obrzucił U-156 bombami. U-booty porzuciły łodzie rozbitków i zanurzyły się. Bezpośrednim następstwem tego incydentu było wydanie przez adm. Karla Doenitza tzw. Laconia-Befehl. Rozkaz ten obowiązywał całą flotę podwodną Kriegsmarine: 

zakazuje się wszelkich prób ratowania załóg zatopionych statków. Zakaz ten obejmuje wyławianie osób z wody i umieszczanie ich na łodziach ratunkowych, podnoszenie wywróconych szalup oraz podawanie rozbitkom jedzenia i wody. Akcja ratunkowa sprzeczna jest z elementarnymi zasadami prowadzenia wojny na morzu, której celem jest niszczenie nieprzyjacielskich statków i ich załóg. Należy być twardym i pamiętać o tym, że nieprzyjaciel podczas lotniczych ataków bombowych na miasta niemieckie nie oszczędza kobiet i dzieci. 

Wydanie tego rozkazu było jedną z przyczyn posadzenia adm. Doenitza na ławie oskarżonych w Norymberdze (wyrok - 10 lat więzienia). W katastrofie Laconii zginęło 1649 ludzi (w tym 31 Polaków). U-156 został zatopiony wraz z całą załogą (52 marynarzy) 8 marca 1943 r. na wschód od Barbadosu przez amerykański samolot typu Catalina. 

This article appeared originally as part of http://history.serw.com.pl/trag/42.html

Site map