Make your own free website on Tripod.com

Laconia

Ocean Atlantycki, 230 mil na północny wschód od wyspy Wniebowstąpienia

Brytyjski luksusowy statek pasażerski (19 695 BRT) towarzystwa żeglugowego Cunard White Star. Po wybuchu wojny przekształcony w transportowiec wojska. 1 września 1942 r. Laconia opuściła port w Durbanie i skierowała się do Kanady. Na pokładzie statku znajdowało się 1812 włoskich jeńców z dywizji "Coesensa" eskortowanych przez 103 polskich podchorążych, 268 brytyjskich żołnierzy oraz 80 kobiet i dzieci; załoga Laconii liczyła 469 marynarzy. W sumie na statku przebywały 2732 osoby. 12 września transportowiec został wykryty przez niemiecki okręt podwodny U-156 (kpt. Werner Hartenstein). O godz. 22.07 U-boot odpalił dwie torpedy, które po 3 minutach trafiły w Laconię. U-156 wynurzył się obok tonącego statku i dopiero wtedy Hartenstein zorientował się, że wśród rozbitków jest wielu Włochów. U-boot wziął na hol kilka łodzi ratunkowych i zaczął ciągnąć je w kierunku afrykańskiego wybrzeża, wzywając jednocześnie otwartym tekstem wezwanie o pomoc (Laconia zatonęła w pozycji 5°10' S i 11°25 W). Na miejsce katastrofy podążyło kilka U-bootów, które włączyły się do akcji ratunkowej. Na pomoc rozbitkom wyruszyły także okręty rządu Vichy (najwięcej Polaków uratował francuski lekki krążownik Gloire). 16 września o godz. 11.25 nad holującymi szalupy U-bootami U-156, U-506 i U-507 pojawił się amerykański bombowiec typu Liberator z 343 dywizjonu USAF bazującego na Wyspie Wniebowstąpienia. Samolot, nie zważając na flagi Czerwonego Krzyża rozciągnięte na okrętach, obrzucił U-156 bombami. U-booty porzuciły łodzie rozbitków i zanurzyły się. Bezpośrednim następstwem tego incydentu było wydanie przez adm. Karla Doenitza tzw. Laconia-Befehl. Rozkaz ten obowiązywał całą flotę podwodną Kriegsmarine: 

zakazuje się wszelkich prób ratowania załóg zatopionych statków. Zakaz ten obejmuje wyławianie osób z wody i umieszczanie ich na łodziach ratunkowych, podnoszenie wywróconych szalup oraz podawanie rozbitkom jedzenia i wody. Akcja ratunkowa sprzeczna jest z elementarnymi zasadami prowadzenia wojny na morzu, której celem jest niszczenie nieprzyjacielskich statków i ich załóg. Należy być twardym i pamiętać o tym, że nieprzyjaciel podczas lotniczych ataków bombowych na miasta niemieckie nie oszczędza kobiet i dzieci. 

Wydanie tego rozkazu było jedną z przyczyn posadzenia adm. Doenitza na ławie oskarżonych w Norymberdze (wyrok - 10 lat więzienia). W katastrofie Laconii zginęło 1649 ludzi (w tym 31 Polaków). U-156 został zatopiony wraz z całą załogą (52 marynarzy) 8 marca 1943 r. na wschód od Barbadosu przez amerykański samolot typu Catalina. 

This article appeared originally as part of http://history.serw.com.pl/trag/42.html

Site map